Essentra Components 27SR1970330
Part No.:
27SR1970330
Datasheet:
27SR1970330.pdf
Description:
SNAP RIVET, .202-.206 HOLE, .217
Shipping
Inventory:1,272
Comments
27SR1970330 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.197" (5.00mm)
Rivet Length:
0.330" (8.38mm)
Head Diameter:
0.356" (9.04mm)
Head Height:
0.085" (2.16mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.217" ~ 0.256" (5.51mm ~ 6.50mm)