Essentra Components 27SR1970330W
Part No.:
27SR1970330W
Datasheet:
27SR1970330W.pdf
Description:
SNAP RIVET, .202-.206 HOLE, .217
Shipping
Inventory:965
Comments
27SR1970330W Specifications
Series:
MicroPlastics
Product Status:
Active
Rivet Length:
0.330" (8.38mm)
Head Diameter:
0.356" (9.04mm)
Head Height:
0.085" (2.16mm)
Hole Diameter:
0.202" ~ 0.206" (5.13mm ~ 5.23mm)
Grip Range:
0.217" ~ 0.256" (5.51mm ~ 6.50mm)