Essentra Components 27SR197180
Part No.:
27SR197180
Datasheet:
27SR197180.pdf
Description:
SNAP RIVET, .201-.205 HOLE, .059
Shipping
Inventory:3,140
Comments
27SR197180 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.195" (4.95mm)
Rivet Length:
0.180" (4.57mm)
Head Diameter:
0.350" (8.89mm)
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.059" ~ 0.098" (1.50mm ~ 2.49mm)