Essentra Components 27SR197220
Part No.:
27SR197220
Datasheet:
27SR197220.pdf
Description:
SNAP RIVET, .201-.205 HOLE, .098
Shipping
Inventory:2,990
Comments
27SR197220 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.195" (4.95mm)
Rivet Length:
0.220" (5.59mm)
Head Diameter:
0.350" (8.89mm)
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.098" ~ 0.138" (2.49mm ~ 3.51mm)