Essentra Components 27SR197260
Part No.:
27SR197260
Datasheet:
27SR197260.pdf
Description:
SNAP RIVET, .201-.205 HOLE, .105
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR197260 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.195" (4.95mm)
Rivet Length:
0.260" (6.60mm)
Head Diameter:
0.350" (8.89mm)
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.105" ~ 0.170" (2.67mm ~ 4.32mm)