Essentra Components 27SR197410
Part No.:
27SR197410
Datasheet:
27SR197410.pdf
Description:
SNAP RIVET, .201-.205 HOLE, .295
Shipping
Inventory:1,940
Comments
27SR197410 Specifications
Series:
MicroPlastics, SR
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.195" (4.95mm)
Rivet Length:
0.410" (10.41mm)
Head Diameter:
0.350" (8.89mm)
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.295" ~ 0.335" (7.49mm ~ 8.51mm)