Essentra Components 27SR200330
Part No.:
27SR200330
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27SR200330.pdf
Description:
SNAP RIVET, .201-.205 HOLE, .138
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR200330 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.330" (8.38mm)
Head Diameter:
0.350" (8.89mm)
Head Height:
0.087" (2.21mm)
Hole Diameter:
0.205" (5.21mm)
Grip Range:
0.138" ~ 0.177" (3.51mm ~ 4.50mm)