Essentra Components 27SR236240
Part No.:
27SR236240
Datasheet:
27SR236240.pdf
Description:
SNAP RIVET, .240-.244 HOLE, .098
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR236240 Specifications
Product Status:
Obsolete
Rivet Diameter:
0.236" (5.99mm)
Rivet Length:
0.240" (6.10mm)
Head Diameter:
0.475" (12.07mm)
Head Height:
0.098" (2.49mm)
Hole Diameter:
0.244" (6.20mm)
Grip Range:
0.098" ~ 0.157" (2.49mm ~ 3.99mm)