Essentra Components 27SR236310
Part No.:
27SR236310
Datasheet:
27SR236310.pdf
Description:
SNAP RIVET, .240-.244 HOLE, .138
Shipping
Inventory:1,310
Comments
27SR236310 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.236" (5.99mm)
Rivet Length:
0.310" (7.87mm)
Head Diameter:
0.472" (11.99mm)
Head Height:
0.118" (3.00mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.138" ~ 0.217" (3.51mm ~ 5.51mm)