Essentra Components 27SR2400187
Part No.:
27SR2400187
Datasheet:
27SR2400187.pdf
Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .031
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR2400187 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.240" (6.10mm)
Rivet Length:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Head Diameter:
0.440" (11.18mm)
Head Height:
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.031" ~ 0.062" (0.79mm ~ 1.58mm)