Essentra Components 27SR2400250
Part No.:
27SR2400250
Datasheet:
27SR2400250.pdf
Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .062
Shipping
Inventory:1,714
Comments
27SR2400250 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.240" (6.10mm)
Rivet Length:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Head Diameter:
0.440" (11.18mm)
Head Height:
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.062" ~ 0.125" (1.58mm ~ 3.18mm)