Essentra Components 27SR2400312
Part No.:
27SR2400312
Datasheet:
27SR2400312.pdf
Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .125
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR2400312 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.240" (6.10mm)
Rivet Length:
0.312" (7.93mm) 5/16"
Head Diameter:
0.440" (11.18mm)
Head Height:
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter:
0.252" (6.40mm)
Grip Range:
0.125" ~ 0.187" (3.18mm ~ 4.75mm)