Essentra Components 27SR2400375
Part No.:
27SR2400375
Datasheet:
27SR2400375.pdf
Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .187
Shipping
Inventory:0
Comments
27SR2400375 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.240" (6.10mm)
Rivet Length:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Diameter:
0.440" (11.18mm)
Head Height:
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.187" ~ 0.250" (4.75mm ~ 6.35mm) 3/16" ~ 1/4"