Essentra Components 27SR2400500
Part No.:
27SR2400500
Datasheet:
27SR2400500.pdf
Description:
SNAP RIVET, .248-.252 HOLE, .250
Shipping
Inventory:2,719
Comments
27SR2400500 Specifications
Product Status:
Active
Rivet Diameter:
0.240" (6.10mm)
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.440" (11.18mm)
Head Height:
0.120" (3.05mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.250" ~ 0.375" (6.35mm ~ 9.53mm) 1/4" ~ 3/8"