Essentra Components 27TCSP00250
Part No.:
27TCSP00250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Board Supports
Package:
Datasheet:
27TCSP00250.pdf
Description:
PCB SUPPORT, SNAP FIT, .156/.156
Shipping
Inventory:0
Comments
27TCSP00250 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
TCSP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Holding Type:
Snap Lock
Mounting Type:
Snap Lock
Between Board Height:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Length - Overall:
Support Hole Diameter:
0.156" (3.96mm)
Support Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)
Mounting Hole Diameter:
0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness:
0.063" (1.59mm)