Essentra Components 27TM070188
Part No.:
27TM070188
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27TM070188.pdf
Description:
MALE DOME RIVET, .075 HOLE, .188
Shipping
Inventory:0
Comments
27TM070188 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.200" (5.08mm)
Head Diameter:
0.438" (11.11mm)
Head Height:
0.075" (1.91mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.188" (4.76mm)