Essentra Components 27XT1250125
Part No.:
27XT1250125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27XT1250125.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .125 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:9,978
Comments
27XT1250125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.208" (5.28mm)
Head Diameter:
0.344" (8.74mm) 11/32"
Head Height:
0.062" (1.58mm)
Hole Diameter:
0.125" (3.18mm) 1/8"
Grip Range:
0.062" ~ 0.125" (1.58mm ~ 3.18mm)