Essentra Components 27XT1880500
Part No.:
27XT1880500
Datasheet:
27XT1880500.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .188 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:1,000
Comments
27XT1880500 Specifications
Rivet Length:
0.598" (15.19mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.078" (1.98mm)
Hole Diameter:
0.188" (4.78mm)
Grip Range:
0.062" ~ 0.500" (1.58mm ~ 12.70mm)