Essentra Components 27XT2030375
Part No.:
27XT2030375
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27XT2030375.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .203 HOLE, .070-
Shipping
Inventory:0
Comments
27XT2030375 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Diameter:
0.625" (15.88mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.203" (5.16mm) 14/69"
Grip Range:
0.070" ~ 0.250" (1.78mm ~ 6.35mm)