Essentra Components 27XT2500250
Part No.:
27XT2500250
Datasheet:
27XT2500250.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:2,136
Comments
27XT2500250 Specifications
Rivet Length:
0.391" (9.93mm) 25/64"
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 0.250" (1.58mm ~ 6.35mm)