Essentra Components 27XT2500375
Part No.:
27XT2500375
Datasheet:
27XT2500375.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:2,459
Comments
27XT2500375 Specifications
Rivet Length:
0.506" (12.85mm)
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 0.375" (1.58mm ~ 9.53mm)