Essentra Components 27XT2500500
Part No.:
27XT2500500
Datasheet:
27XT2500500.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:0
Comments
27XT2500500 Specifications
Rivet Length:
0.630" (16.00mm)
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 0.500" (1.58mm ~ 12.70mm)