Essentra Components 27XT2501250
Part No.:
27XT2501250
Datasheet:
27XT2501250.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:5
Comments
27XT2501250 Specifications
Rivet Length:
1.380" (35.05mm)
Head Diameter:
0.700" (17.78mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" ~ 1.250" (1.58mm ~ 31.75mm)