Essentra Components 27XT2810750
Part No.:
27XT2810750
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27XT2810750.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .281 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:1,954
Comments
27XT2810750 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.894" (22.71mm)
Head Diameter:
0.787" (19.99mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.281" (7.14mm) 9/32"
Grip Range:
0.062" ~ 0.750" (1.58mm ~ 19.05mm)