Essentra Components 27XT3120250
Part No.:
27XT3120250
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27XT3120250.pdf
Description:
BARBED FASTENER 0.410" NYLON BLK
Shipping
Inventory:2,000
Comments
27XT3120250 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
Micro Plastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.410" (10.41mm)
Head Diameter:
0.874" (22.20mm)
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.312" (7.93mm)
Grip Range:
0.062" ~ 0.250" (1.58mm ~ 6.35mm)