Essentra Components 27XT3750500
Part No.:
27XT3750500
Datasheet:
27XT3750500.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .375 HOLE, .062-
Shipping
Inventory:943
Comments
27XT3750500 Specifications
Rivet Length:
0.689" (17.50mm)
Head Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Grip Range:
0.062" ~ 0.500" (1.58mm ~ 12.70mm)