Essentra Components 27XTS2500787
Part No.:
27XTS2500787
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
27XTS2500787.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .125-
Shipping
Inventory:1,013
Comments
27XTS2500787 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, XT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Barbed Fastener
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.787" (19.99mm)
Head Diameter:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Height:
0.067" (1.70mm)
Hole Diameter:
Grip Range:
0.125" ~ 0.687" (3.18mm ~ 17.45mm)