Essentra Components 27XTS2501430
Part No.:
27XTS2501430
Datasheet:
27XTS2501430.pdf
Description:
FIR TREE RIVET, .250 HOLE, .078-
Shipping
Inventory:0
Comments
27XTS2501430 Specifications
Rivet Length:
1.530" (38.86mm)
Head Diameter:
0.975" (24.77mm)
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.078" ~ 1.000" (1.98mm ~ 25.40mm)