Kanebridge 3728MTP188
Part No.:
3728MTP188
Manufacturer:
Kanebridge
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
Description:
Machine Screw - 6-Lobe Drive Pan
Shipping
Inventory:3,000
Comments
3728MTP188 Specifications
Manufacturer
Kanebridge
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
6-Lobe
Features:
Standard
Thread Size:
3/8"-16
Head Diameter:
0.728" (18.49mm)
Head Height:
0.253" (6.43mm)
Length - Below Head:
1.750" (44.45mm)
Length - Overall:
2.003" (50.88mm)