Kanebridge 3756BHT188
Part No.:
3756BHT188
Manufacturer:
Kanebridge
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
Description:
Tap Bolt - Hex Head - 18-8 Stain
Shipping
Inventory:1,000
Comments
3756BHT188 Specifications
Manufacturer
Kanebridge
Series:
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Tap Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
External Hex
Features:
Standard
Thread Size:
3/8"-16
Head Diameter:
0.563" (14.30mm)
Head Height:
0.250" (6.35mm)
Length - Below Head:
3.500" (88.90mm)
Length - Overall:
3.750" (95.25mm)