RAF Electronic Hardware 4531T-440-SS
Part No.:
4531T-440-SS
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
4531T-440-SS.pdf
Description:
HEX MALE-FEMALE STANDOFFPLAIN ST
Shipping
Inventory:0
Comments
4531T-440-SS Specifications
Manufacturer
RAF Electronic Hardware
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Male, Female
Screw, Thread Size:
#4-40
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
0.250" (6.35mm) 1/4" Hex
Between Board Height:
0.344" (8.74mm) 11/32"
Length - Overall:
0.531" (13.49mm)