Essentra Components 50M020040D025
Part No.:
50M020040D025
Datasheet:
50M020040D025.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M2 X .4 TH
Shipping
Inventory:1,050
Comments
50M020040D025 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2x0.4
Head Diameter:
0.150" (3.80mm)
Head Height:
0.051" (1.30mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.035" (26.30mm)