Essentra Components 50M020040J025
Part No.:
50M020040J025
Datasheet:
50M020040J025.pdf
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M2 X .4 THRE
Shipping
Inventory:2,372
Comments
50M020040J025 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M2x0.4
Head Diameter:
0.126" (3.20mm) 1/8"
Head Height:
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.047" (26.60mm)