Essentra Components 50M025045D016
Part No.:
50M025045D016
Datasheet:
50M025045D016.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:28,286
Comments
50M025045D016 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2.5x0.45
Head Diameter:
0.177" (4.50mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.693" (17.60mm)