Essentra Components 50M025045D025
Part No.:
50M025045D025
Datasheet:
50M025045D025.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M2.5 X .45
Shipping
Inventory:1,012
Comments
50M025045D025 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2.5x0.45
Head Diameter:
0.177" (4.50mm)
Head Height:
0.063" (1.60mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.047" (26.60mm)