Essentra Components 50M025045F025
Part No.:
50M025045F025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M025045F025.pdf
Description:
FILLISTER SLOTTED SCREW, M2.5 X
Shipping
Inventory:1,418
Comments
50M025045F025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M2.5x0.45
Head Diameter:
0.197" (5.00mm)
Head Height:
0.079" (2.00mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.063" (27.00mm)