Essentra Components 50M030050J010
Part No.:
50M030050J010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M030050J010.pdf
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M3 X .5 THRE
Shipping
Inventory:3,649
Comments
50M030050J010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M3x0.5
Head Diameter:
0.197" (5.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.484" (12.30mm)