Essentra Components 50M030050P010
Part No.:
50M030050P010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M030050P010.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
Inventory:11,663
Comments
50M030050P010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
M3x0.5
Head Diameter:
0.213" (5.40mm)
Head Height:
0.091" (2.30mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.484" (12.30mm)