Essentra Components 50M030050P016
Part No.:
50M030050P016
Datasheet:
50M030050P016.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
Inventory:43,520
Comments
50M030050P016 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
M3x0.5
Head Diameter:
0.213" (5.40mm)
Head Height:
0.091" (2.30mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.720" (18.30mm)