Essentra Components 50M030050P025
Part No.:
50M030050P025
Datasheet:
50M030050P025.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
Inventory:20,297
Comments
50M030050P025 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
M3x0.5
Head Diameter:
0.213" (5.40mm)
Head Height:
0.091" (2.30mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.075" (27.30mm)