Essentra Components 50M035060D035
Part No.:
50M035060D035
Datasheet:
50M035060D035.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M3.5 X .6
Shipping
Inventory:1,842
Comments
50M035060D035 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M3.5x0.6
Head Diameter:
0.236" (6.00mm)
Head Height:
0.094" (2.40mm)
Length - Below Head:
1.378" (35.00mm)
Length - Overall:
1.472" (37.40mm)