Essentra Components 50M035060J012
Part No.:
50M035060J012
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M035060J012.pdf
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M3.5 X .6 TH
Shipping
Inventory:1,940
Comments
50M035060J012 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M3.5x0.6
Head Diameter:
0.217" (5.50mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.575" (14.60mm)