Essentra Components 50M040070D010
Part No.:
50M040070D010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M040070D010.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:22,609
Comments
50M040070D010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M4x0.7
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.496" (12.60mm)