Essentra Components 50M040070D012
Part No.:
50M040070D012
Datasheet:
50M040070D012.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:12,729
Comments
50M040070D012 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.575" (14.60mm)