Essentra Components 50M040070D030
Part No.:
50M040070D030
Datasheet:
50M040070D030.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:2,174
Comments
50M040070D030 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
1.181" (30.00mm)
Length - Overall:
1.283" (32.60mm)