Essentra Components 50M040070D040
Part No.:
50M040070D040
Datasheet:
50M040070D040.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M4 X .7 TH
Shipping
Inventory:1,662
Comments
50M040070D040 Specifications
Series:
MicroPlastics
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
1.575" (40.00mm)
Length - Overall:
1.677" (42.60mm)