Essentra Components 50M040070H012
Part No.:
50M040070H012
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M040070H012.pdf
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M4 X .7 TH
Shipping
Inventory:2,602
Comments
50M040070H012 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M4x0.7
Head Diameter:
0.370" (9.40mm)
Head Height:
0.106" (2.70mm)
Length - Below Head:
0.366" (9.30mm)
Length - Overall:
0.472" (12.00mm)