Essentra Components 50M040070N025
Part No.:
50M040070N025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M040070N025.pdf
Description:
PAN SLOTTED SCREW, M4 X .7 THREA
Shipping
Inventory:1,735
Comments
50M040070N025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M4x0.7
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.079" (27.40mm)