Essentra Components 50M040070P016
Part No.:
50M040070P016
Datasheet:
50M040070P016.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
Inventory:58,444
Comments
50M040070P016 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.114" (2.90mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.744" (18.90mm)