Essentra Components 50M040070P025
Part No.:
50M040070P025
Datasheet:
50M040070P025.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, NATURAL, NYL
Shipping
Inventory:9,684
Comments
50M040070P025 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Head Diameter:
0.315" (8.00mm)
Head Height:
0.114" (2.90mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.098" (27.90mm)